Strach przed odrzuceniem

Witam boję się odrzucenia ze strony ludzi. Kontakty z nimi mnie nie satysfakcjonują. Potrzebuję dużo samotności, z której nie umiem się wyrwać, mimo że od roku uczęszczam na terapię. Z nikim nie czuję się blisko, z terapeutą też. Staram się na terapii dobrze wypaść, wydaje mi się, że nudzę terapeutę swoimi opowieściami. Najbardziej jestem zmęczona sobą samą, jak uwolnić się od siebie i lęku, który we mnie jest? Budzę się w nocy, śnię że ktoś chce wejść do mojego domu, mimo że pilnuję drzwi.

Witam Panią,
Zachęcam bardzo, aby pani powiedziała terapeutce w jaki sposób przeżywa relację z nią. Jeżeli odważy się Pani na otwartość w relacji terapeutycznej może dojść do przełomu również w relacjach z innymi ludżmi. Zdolność do zaufania i otwierania się w relacjach z innymi ma fundamentalne znaczenie w budowaniu głębszych więzi międzyludzkich i przeciwdziałaniu poczuciu samotności i alienacji, o ile oczywiście chodzi Pani do dobrego specjalisty, który jest w stanie pracować na tzw dynamice relacji z pacjentem.
Sen, który Pani wnosi daje wgląd w podstawową problematykę, z którą się Pani boryka, można go zinterpretować w następujący sposób: - boi się Pani kogoś wpuścić do swojego domu = boi się Pani kogoś wpuścić do swego wnętrza czyli dopuścić do bliskości z kimś. Powstaje tez od razu pytanie : dlaczego? co się takiego stało, że tak bardzo się Pani boi?
pozdrawiam

Witam,
dobrze, że jest Pani pod opieką terapeuty. Myślę, że najlepiej będzie opowiedzieć terapeucie o swoich myślach i kłopotach z bliskością, tylko szczerość może właśnie doprowadzić do większej bliskości. Wiem, że to może nie być łatwe dla Pani, ale wiem też, że jeśli chce Pani zrobić krok dalej będzie trzeba trochę zaryzykować i się otworzyć. Wspólnie z terapeutą na pewno znajdziecie dobre dla Pani rozwiązanie.

Pozdrawiam

Lidia Polsakiewicz-Grzesiczek

Trudno jest się uwolnić samemu od lęku dotyczącego kontaktu z ludźmi. Dopiero pozytywne doświadczenia w kontaktach z innymi pozwolą Pani poradzić sobie z przeżywanymi obawami. Takim pozytywnym doświadczeniem może być relacja z terapeutą, pod warunkiem, że będzie pani miała gotowość porozmawiać o swoich prawdziwych odczuciach i obawach, o tym jak pani czuje się na terapii. Terapia ma służyć Pani, rolą terapeuty jest pomóc pani zrozumieć co się dzieje i dlaczego. Jeżeli będzie pani zależało tylko na tym żeby dobrze wypaść, zamiast poznać siebie i przyczyny swoich problemów to trudno będzie się Pani uwolnić od lęku.