Strach przed zasypianiem: jak sobie z tym poradzić?

Mam 15 lat i od około 2 miesięcy borykam się z okropnym problemem. Polega on na tym, że panicznie boję się, że nie zasnę i dlatego nie mogę zasnąć. Mój strach jest tak duży, że już w ciągu dnia serce wali mi jak młot. Towarzyszy temu uczucie bezradności i przytłaczający smutek z powodu utraconego normalnego życia. Racjonalizowanie nic mi nie pomaga. Dobrze wiem, że to swego rodzaju błędne koło i że to jest bez sensu. Emocje zawsze biorą górę nad logiką. Moje życie zamieniło się w koszmar, nic mnie nie cieszy, bo cały czas towarzyszy mi uczucie lęku, przerażenia i bezradności w związku z zasypianiem.

Czasem udaje mi się wyciszyć na jakieś 2/3 dni, ale to zawsze wraca. Kiedy kładę się spać, czuję zmęczenie i dobrze wiem, że normalnie bym zasnęła, ale zaczynam się nakręcać myślą w stylu "co będzie jak znów nie zasnę, przecież muszę kiedyś odpocząć". Cały czas chce mi się płakać. Nie wiem jak z tym walczyć, tak bardzo chciałabym znów cieszyć się normalnym życiem jak reszta nastolatków. Pomóżcie!

Witam!

Jeżeli problemy z zasypianiem towarzyszą Ci od dłuższego czasu, to warto, aby skonsultować je z lekarzem. Być może pomocne byłyby środki nasenne, które na jakiś czas zapewniłyby komfort zasypiania. Proponowałabym również, aby przed snem ograniczyć sytuacje, które mogą wywoływać nadmierne emocje, czyli np. oglądanie kina akcji czy gry komputerowe. Warto również wykonać kilka ćwiczeń relaksacyjnych (znajdziesz je w Internecie), przewietrzyć pokój przed spaniem, a także zacząć uprawiać sport czy po prostu więcej się ruszać w ciągu dnia. Swoje problemy z zasypianiem możesz również skonsultować z psychologiem, aby zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę obawiasz się przed zaśnięciem.

Pozdrawiam