Stres i zmiany klimatu a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Witam, Czy stres i zmiana klimatu (chodzi mi o wyjazd w góry, czy też nad morze w ramach wakacji) wpływają w jakimś stopniu na wchłanianie leków antykoncepcyjnych? Słyszałam różne opinie dlatego wolałabym zasięgnąć opinii eksperta. Pozdrawiam

Witam. Nie ma jednej odpowiedzi na zadane przez Panią pytanie. Każdy organizm inaczej reaguje na przyjmowane leki hormonalne, w tym antykoncepcyjne. Może warto się zastanowić skąd biorą się Pani obawy o działanie tych środków? Proszę pamiętać, że swoje wątpliwość zawsze może Pani omówić z lekarzem ginekologiem. W przypadku nadmiaru stresu związanego z tym tematem warto udać się na konsultację do psychoterapeuty.

Pozdrawiam serdecznie.

Z psychologicznego punktu widzenia wszelkie doznania, szczególnie te silne, maja wpływ na organizm i cykle biologiczne. Warto dopytać swojego ginekologa o istnieje ryzyko w przypadku zażywanych przez Panią tabletek.

Silny stres, jak również nagłe zmiany klimatu (wyjazd w inną strefę klimatyczną, inny kontynent) mają wpływ na nasz cykl biologiczny. Czy mogą również wpływać na działanie leków antykoncepcyjnych- nie wydaje mi się. Jednak dokładnej odpowiedzi na to pytanie, powinien udzielić lekarz ginekolog.

Pozdrawiam serdecznie.