Stwarzanie negatywnych działań

Witam, Najłatwiej będzie jak opiszę swoje zachowania: często, żeby nie robić jakiejś czynności, na którą może będę miał ochotę świadomie stwarzam sobie negatywne i pozytywne "efekty" tych działań. W negatywnych działaniach często używam swojego zdrowia lub życia, oraz swego charakteru -nie lubiłem siebie w wieku gimnazjalnym. Myślę wtedy, że się "przemienię" w osobę, którą byłem wcześniej, jeśli coś tam zrobię. Wiem, że to jest głupie, ale czy jest to teoretycznie możliwe, żeby tak się stało?

Witam,
Trudno jest z krótkiego opisu zrozumieć problem, który Pan opisuje. Mam wrażenie, że ma chodzi Pani o to, czy za pomocą myśli czy wyobrażeń można wpływać na rzeczywistość - zdrowie, życie. Myśli rzeczywiście wpływają na emocje – czujemy się tak jak myślimy. Kiedy wyobrażamy sobie straszne rzeczy, boimy się. Kiedy myślimy o przyjemnościach - mamy dobry nastrój. Ale nie jest możliwe, aby za sprawą myśli stać się kimś innym albo złamać nogę, jeśli będziemy myśleć o złamaniu nogi.
Polecam lekturę książki "Umysł ponad nastrojem" Ch.Padesky, gdzie znajdzie Pan informacje o tym, jak umysł wpływa na nastrój.
Polecam też zajrzeć tutaj
https://martadziekanowska.wordpress.com/2014/10/15/pomysl-o-sobie-z-dobrocia/
Pozdrawiam
Marta Dziekanowska

Zachęcam do spotkania z psychologiem i przyjrzenia się tym mechanizmom obronnym. Zmiana jest możliwa, warto jednak znać przyczyny takiego zachowania, a także wyznaczyć sobie cele, które chciałby Pan osiągnąć. Praca w psychoterapii - nawet krótkoterminowej- pomogłaby Panu realizować się i podejmować życiowe wyzwania.