Suche plamy na przedramionach i łupież a niedoczynność tarczycy

Witam! Mam 19 lat i choruje na niedoczynność tarczycy, astmę i alergię ( na roztocza). Dzięki leczeniu już nie kicham, nie mam kataru, jednak mam problemy skórne. Czały czas odczuwam swąd skóry, a okresowo na twarzy pojawia się sucha czerwona skorupa, krostki, pieczenie (w nocy nie mogę spać). Najgorzej jest na twarzy (na przedramionach również mam suche plamy, na głowie łupież. Pierwsze plamy pojawiły się na twarzy jak miałam 2 lata. Czy to może być egzema? Nie mam jednak pękających pęcherzy.

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Sucha skóra i łupież mogą być objawem źle wyrównanej gospodarki hormonów tarczycy. Swędzące, czerwone zmiany mogą wskazywać na zmiany alergiczne - proponuję ocenić, czy ostatnio doszło do zmiany jakichś kosmetyków, które mogły powodować takie objawy i jeśli tak, to należy je odstawić. W przypadku narastania objawów należy skonsultować się z alergologiem lub dermatologiem.

Proponuję skonsultować się z dermatologiem celem oceny zmian skórnych. Być może potrzebna będzie również diagnostyka reumatologiczna. Zmiany skórne mogą świadczyć o chorobie układowej