Suchy kaszel - jak leczyć?

Witam, jakiś czas temu dostałem odpowiedź od Państwa lekarza na nurtujące mnie pytanie i postanowiłem coś z tym zrobić. Co prawda czekam teraz na wizytę, bo to Polska i żeby dostać się u nas do lekarza trzeba się odstać w kolejkach, ale chodzi mi o coś innego. Od kilku dni mam natarczywy, tępy ból w lewym barku / obojczyku, promieniujący w dół po żebrach, a do tego podwyższoną temperaturę około 38C. A co najgorsze i najbardziej mnie wkurza to męczący kaszel, taki suchy i nic się nie chce oderwać, a mam wrażenie, że tak poniżej krtani mam jakąś kluskę, która nie chce mi wyjść. Proszę o info co to może być??? Ps: jak mam się rejestrować do lekarza pierwszego kontaktu, a ten przepisze mi witaminki to naprawdę mi się nie chce
ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Suchy kaszel może występować w wielu jednostkach chorobowych i bez diagnostyki trudno mi określić bezpośrednią przyczynę.

Opisany przez Pana objaw tzw.kluski w gardle może być związany z refluksem żołądkowo-przełykowym, chorobą tarczycy, alergią, przeszkodą zlokalizowaną w przełyku lub może to być na tle stresowym.

Jeżeli chodzi o suchy kaszel to może on występować przy alergiach, infekcjach. Może też być sygnałem w poważniejszych chorobach takich jak nowotwór.

Bolący lewy bark natomiast może być na tle zwyrodnieniowym lub pourazowym, ale często dokucza pacjentom z chorobami serca.

Uważam, że warto byłoby zrobić RTG klatki piersiowej jak i wykonać ogólne badanie krwi z rozmazem.

Pozdrawiam!