Suplementacja a trening

Witam moje pytanie brzmi. Kończę brać HMB z kreatyną i kupiłem l-karnintyne,ile muszę czekać żeby zacząć ją brać? Czy mogę od razu zacząć? I czy to prawda że po odstawienu odżywek brzuch będzie w fatalnym stanie? Tzn, że nie będzie już taki piękny i wróci do stanu przed rozpoczęciem?
ponad rok temu

Witam Pana,

Nie jestem zwolenniczką suplementacji.
Kreatynę można dostarczyć organizmowi ze źródeł naturalnych, np.: mięsa wołowego, ryb, czy mięsa wieprzowego.
Niektóre badania sugerują, iż kreatyna może zwiększać skurcze mięśni, powodować przyrost masy ciała, a także przyczynić się do uszkodzenia wątroby i nerek. Może także powodować zatrzymywanie wody w organizmie.

Jestem zdania, że podstawą uzyskania ładnej sylwetki powinny być ćwiczenia fizyczne, a nie suplementacja preparatami, stąd na Pana miejscu postawiłabym na systematyczne treningi.

Nie napisał Pan jaki cel pragnie osiągnąć.
Kreatyna odpowiada za zwiększenie siły, mocy i wytrzymałości.
Przy przekroczeniu dawek kreatyniny, organizm reaguje szybkim i zwiększonym jej wydalaniem, stąd efekt może być odwrotny do zamierzonego.
Niektórzy autorzy ("Suplementy diety a zdrowie" - M.Jarosz, PZWL 2008) zalecają 3 tygodniową przerwę w suplementacji, po każdym okresie wzmożonych treningów i suplementacji.
Najlepiej jeśli stosowanie przez Pana kreatyniny będzie monitorowane przez fachowca z dziedziny kulturystyki.
Pozdrawiam