Suplementy diety dla kobiet planujących założenie rodziny

Cześć. Chciałem się spytać, czy są jakieś uniwersalne suplementy diety dla kobiet planujących rodzinę? Czy można coś brać przed zajściem w ciąże, co wykluczy albo drastycznie zmniejszy prawdopodobieństwo schorzeń płodu? Chodzi mi o nieszkodliwe dodatki a nie leki na konkretną chorobę. Coś co można przyjmować zgodnie z zaleceniami (tak żeby nie przedawkować), co jednocześnie nie wymaga recepty ani nie ma żadnych przeciwwskazań. Proszę tylko nie odpisywać, że każdy taki suplement wymaga konsultacji z dietetykiem lub lekarzem prowadzącym - nie o taką odp. mi chodzi. Czy jest tak, że np. tym samym zagrożeniom można zapobiec stosując odpowiednią dietę bez kapsułek - suplementów?

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Przed ciążą (przynajmniej miesiąc) i w pierwszym jej okresie (12 tygodni) kobieta powinna przyjmować kwas foliowy, w dacwe 0,4 mg na dobę (więcej jeśli w przeszłości urodziła dziecko z wadą cewy nerwowej lub przyjmuje leki przeciwpadaczkowe). Takie postępowanie o ok. 70% zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka, tj. rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, przepuklina oponowo-rdzeniowa lub oponowo-mózgowa. Odpowiednią dawkę należy przyjąć w postaci tabletki (dostępne bez recepty) lub w diecie (główne źródła kwasu foliowego to warzywa liściaste, cytrusy, mleko, pokarmy z pełnego ziarna). W praktyce, codzienne przyjmowanie tej witaminy poleca się wszystkim kobietom w wieku rozrodczym, które mogą zajść w ciążę. Pozdrawiam!