Swędząca i łuszcząca się skóra wewnątrz dłoni

Swędzi i łuszczy się skóra wewnątrz dłoni, diagnoza wstępna dermatologa: grzybica, mam leki i czekam na wynik z laboratorium. Zalecone rękawiczki do wszystkich prac domowych. Czy jedzenie przygotowywane przeze mnie wcześniej (więc bez rękawiczek) może być potencjalnie niebezpieczne i czy w ogóle grzybica skóry może prowadzić do jakichś dolegliwości wewnętrznych? Czy mogę przenieść chorobę w inne miejsca na ciele przez dotyk (np. mycie zębów)? Jak może się zarazić ode mnie rodzina?

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
To zależy od rodzaju grzyba. Najczęściej grzyby u osób bez zaburzeń odporności nie powodują infekcji, np. płuc, przewodu pokarmowego. Należy chronić przede wszystkim dzieci przed kontaktem z grzybami. W celu odpowiednich zaleceń i leczenia należy skonsultować się z dermatologiem.

Dzień dobry :). Proszę umówić się na konsultację do lekarza dermatologa. Lekarz podczas konsultacji obejrzy zmiany, zbada je . Jeśli będzie potrzeba zleci wykonanie dodatkowych badań. I będzie mógł postawić diagnozę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.