Swędząca wysypka i krosty na całym ciele

Dzień dobry mam na imie Martyna Proszę o porade w nastepujacej kwestii Od dwóch tygodni mam swędzącą wysypkę, są to czerwone krosty na brzuchu piersiach plecach nogach. Krosty mocno swędzą są prawie na całym ciele. Początkowo było ich niewiele natomiast teraz jestem zsypana cała. Byłam u lekarza rodzinnego który dal mi skierowanie do dermatologa ale niestety na wizytę u niego murze czekać jeszcze tydzień. Chciałabym się spytać co może być przyczyna tej swędzącej wysypki? Na ospe chorowałam to raczej to nie to. Czy jest to zaraźliwe? Bo nie chciałabym zarazić kogoś z rodziny. Jakie mogą być przyczyny takiej swędzącej wysypki? Może to jakaś reakcja alergiczna? Z drugiej strony nie jestem chyba alergikiem, przynajmniej nigdy nie miałam tego typu objawów... Bardzo proszę o jakies informacje. Z góry dziekuje i pozdrawiam.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Proszę udać się do dermatologa. Musi on dokładnie ocenić zmiany ze względu na rozległy rozsiew na ciele.

Witam! Takiego problemu nie da się wyleczyć na odległość. Może być co najmniej kilka chorób, które mogą dawać taki obraz kliniczny. Proponuję jak najszybciej zgłosić się do dermatologa, aby obejrzał zmiany i zaproponował odpowiednie leczenie.

Magdalena Mroczek

Witam,

Wysypka na ciele może mieć bardzo różne przyczyny. Nie zawsze jest to choroba sensu stricte dermatologiczna, często może to być zmiana towarzysząca chorobom ogólnoustrojowym. Jeśli chodzi o przyczynę wysypki to często, jak Pani podejrzewa, może mieć ona etiologię alergiczną. Warto sprawdzić czy w ostatnim czasie nie był zmieniany żaden lek do pielęgnacji skóry lub na przykład proszek do prania. Poza tym wysypka na całym ciele może też towarzyszyć chorobom pasożytniczym tj. śwerzb. Poza tym wysypka na twarzy może wystąpić po poparzeniu słonecznym i przy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UVA i UVB. Ponadto tego typu zmiany na twarzy mogą towarzyszyć trądzikowi różowatemu czy liszajowi Może to być również łupież różowy, któremu towarzyszy wysypka rozsiana po całym ciele. Układa sie ona wzdłuż dermatomów tworząc tzw. obraz choinki. Etiologia tej choroby nie ostała dobrze poznana. Być może jest to również reakcja na niektóre czynniki psychologiczne tj. nadmierny stres.
Czasami wysypka na skórze może też wystąpić w przebiegu niektórych chorób zakaźnych, takich jak półpaśca czy opryszczki. Należy wtedy zwrócić koniecznie uwagę na obecność dodatkowych objawów, które wskażą na rodzaj infekcji.

W Pani przypadku niezbędna jest diagnostyka u dermatologa. Tylko on może bardzo dobrze ocenić wygląd tych zmian. W przeciwnym razie, przy braku nasilonych dolegliwości, może Pani odczekać 2-3 dni i w tym czasie postarać się dobrze nawilżać skórę odpowiednimi kremami. Jeśli po tym czasie zmiany nie znikną, konieczna jest wizyta u dermatologa. Należy bezwzględnie chronić zmiany przed słońcem, unikać picia alkoholu oraz palenia papierosów. Ponadto ważna jest odpowiednia dieta oraz picie dużych ilości niegazowanej wody mineralnej, najlepiej około 2-2,5 Litra dziennie. Nie powinno się spożywać cukrów i bardzo pikantnych potraw.