Swędzenie, czerwone plamy i łuszczenie skóry głowy a pokrzywka cholinergiczna

Witam.mam problem ze skórą głowy. Mianowicie gdy moje ciało sie nagrzewa czuje intensywne swędzenie, pojawiaja mi sie czerwone plamy, niewielkie bomble i łuszczy mi sie skora głowy.Gdy zaczynam zdrapywac strupki mam tak jakby pelno łupieżu.gdy budze sie rano czuje swedzenie w tylnej czesci glowy lub po bokach i wydaje mi sie,ze to jest zalezne od tego,na na której stronie leżała moja głowa przez noc. Dermatolog powiedzil mi, ze to pokrzywka cholienergiczna.czuje totalny dyskomfort,pomocy

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W leczeniu pokrzywki najistotniejsze byłoby odizolowanie pacjenta od czynników wywołujących chorobę, co nie zawsze jest możliwe. W niektórych przypadkach można odczulać za pomocą wstrzykiwania minimalnych, wzrastających dawek alergenu. Czasami w pokrzywkach fizykalnych (np. z zimna) można odczulać pacjenta stopniowo, przyzwyczajając go do ekspozycji na zimno małych odcinków skóry. Leczenie pokrzywki wymaga często od chorego dużo cierpliwości i samodyscypliny, zwłaszcza w razie konieczności stosowania diety. Pełne zaufanie do lekarza prowadzącego i ścisłe przestrzeganie jego zaleceń dają szansę wyleczenia z tego typu dolegliwości.
Pokrzywka cholinergiczna zniknie, jeżeli chory będzie przyjmował leki antyhistaminowe. Ich działanie wzmocnią preparaty przeciw nadmiernemu poceniu się. Skuteczne będą też leki uspokajające. Warto pamiętać, że pokrzywki nie wolno bagatelizować. Należy wziąć pod uwagę niebezpieczeństwo wystąpienia obrzęku krtani. W przypadku, gdy bąble pojawiają się na twarzy, dochodzi do obrzęku warg, chory ma uczucie, że jego język jest drętwy i duży, pojawia się nawet niewielka duszność - trzeba bezzwłocznie udać się na pogotowie czy do szpitala, aby lekarz mógł udzielić natychmiastowej pomocy.