Swędzenie łydek

Mam problem swędzą mnie łydki i to tak mocno że się wytrzymać nie da. mam 18 lat i nigdy mi się takie coś nie działo. są takie małe obszary suchej skóry i to tak swędzi. próbowałem nacierać kremami natłuszczającymi proszę o pomoc

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przyczyn opisywanych dolegliwość może być wiele. W przypadku chorób wątroby mogą pojawiać się takie dolegliwości jednak raczej nie byłyby zlokalizowane jedynie w okolicy podudzi. Prawdopodobnie występujące zmiany skórne są przyczyną objawów, a świąd i powstałe z tego powodu ewentualne ranki są wtórne. Zmiany skórne mogą być spowodowane toczącą się infekcją, mogą pojawiać się także w wyniku reakcji alergicznych, w wyniku rumienia guzowatego czy niektórych chorób ogólnoustrojowych.
Również choroby skóry mogą być źródłem objawów. Z pewnością konieczna jest wizyta u lekarza - najlepiej rodzinnego i dermatologa. Po zbadaniu lekarz postawi rozpoznanie, zaleci leczenie. Zmian proszę nie drażnić i nie drapać, może doprowadzić to do nadkażenia bakteryjnego.

Pozdrawiam