Swędzenie rąk i oczu: jak się tego pozbyć?

Witam! Mam dwa problemy, jednak być może one się łączą. Od dłuższego czasu mam problem na zgięciach rąk (w łokciach) oraz na nadgarstkach i palcach. Zaczęło się to od wodnych pęcherzyków na palcach, ale na początku przechodziło po maści. Później przestała działać i używałam różnych specyfików, najpierw bez recepty (z polecenia farmaceutów) później, gdy swędzenie (już bez pęcherzyków, tylko sucha, czerwona wysypka) objęło łokcie dostałam L***, który niweluje świąd, ale to ciągle wraca. Do tego mialam specjalny krem, aby skóra nie była wysuszona, jednak po nim jeszcze bardziej mnie swędziało. Teraz mam w tych miejscach ciemniejsze przebarwienia (raczej blizny po drapaniu nawet w nocy). Chciałabym się ich pozbyć, ale od maści od blizn też swędzi. Byłam u dermatologa na testach, nie wykazaly zupełnie nic. Nawet uczulenia na cytrusy pomimo, żepo nich zawsze nasila się swędzenie. Co to może być? Czy to coś poważniejszego? Trwa to już od ponad roku z mocniejszym nasileniem latem. Drugą sprawą są oczy. W te wakacje dostalam zapalenia spojówek i piekące oczy tarłam i od tego skóra na powiekach i nad nimi zrobiła mi się sucha, jakby ze zmarszczkami suchymi. Smarowałam je kremami natłuszczającymi, ale od tego, np. w nocy, jeszcze bardziej swędziało mimo, że same oczy już nie. Teraz mam żel ze świetlikiem i nie ma suchości i zaczerwienienia, ale trochę piecze, gdy go nakładam i co jakiś czas suche powraca. Noszę soczewki, ale od ponad 2 tygodni nie miałam ich na oczach z tego powodu, że znowu powróciły zaczerwienienia oczu. Proszę o pomoc. Co to może być? Czasami przechodzi całkiem, rano się budzę, a powieki są suche i zaczerwienione bez powodu. Zmieniałam kosmetyki, używałam różnych płynów do demakijażu, nie malowałam się wcale - żadnej zmiany nie bylo .Pozdrawiam, Paulina.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Na podstawie Pani opisu warto wykluczyć obecność atopowego zapalenia skóry. Ponieważ dość charakterystyczny jest opis zmian, lokalizacja oraz najmniejsze dolegliwości latem, alergia w wywiadzie. Oczywiście bez obejrzenia zmian - nie można postawić rozpoznania.

Tutaj znajdzie Pani więcej informacji na temat AZS.

Również zmiany wokół oczu mogą być objawem AZS. Ponadto może współistnieć alergiczne zapalenie spojówek. W takim przypadku należy stosować jednodniowe soczewki, specjalne dla alergików. O alergicznych chorobach oczu znajdzie Pani tutaj więcej informacji.

W celu postawienia rozpoznania proponuję zgłosić się ponownie do dermatologa lub alergologa.

serdecznie pozdrawiam i zyczę powodzenia!