Świąd w okolicach intymnych i krostki na ciele - czy to może zagrażać ciąży?

Witam, jestem w 8 tygodniu ciąży. Od kilku dni na ciele pojawiły mi się czerwone krostki, które swędzą. Z tymi krostkami to jest tak, że jak się drapię one dopiero się pojawiają, zwykle jedna lub dwie w tym podrapanym miejscu. Czy to jest coś groźnego i może zagrażać ciąży? Jest to moja pierwsza ciąża, dlatego tak się martwię... Na dodatek od wczoraj swędzi mnie wejście do pochwy - podejrzewam, że to jakaś infekcja... Czy to też może zagrażać ciąży? Wizytę mam u ginekologa za tydzień i nie wiem czy mogę tak długo czekać...

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Świąd w okolicy przedsionka pochwy i/lub warg sromowych najczęściej zwiazany jest z infekcją grzybiczą. Ta ostatnia jest bardzo częstym schorzeniem wśród ciężarnych, sprzyja jej wysoki poziom estrogenów oraz fizjologiczny stan immunosupresji (osłabienia odporności) w okresie ciąży. Infekcja ta nie zagraża Pani dziecku, ale powinna Pani powiedzieć o swoich objawach lekarzowi prowadzącemu podczas najbliższej wizyty. Ginekolog zbierze dokładniejszy wywiad i w badaniu oceni, czy rzeczywiście jest to grzybica oraz zleci odpowiednią kurację, by zwalczyć intruza i uwolnić Panią od uporczywych dolegliwości.
Świąd skóry i pojawiające się na niej wykwity mogą natomiast mieć tło alergiczne (pokrzywka alergiczna). Podwyższony poziom hormonów przyczynia się również do większej częstości tego typu zmian podczas ciąży. Zmiany skórne jest jednak wyjątkowo trudno diagnozować przez internet. Na tym etapie nie jest to raczej żadne poważne schorzenie skórne czy ogólnoustrojowe, jakie rozpoznaje się czasem w drugim czy trzecim trymestrze, ale powinna Pani udać się do dermatologa, by ten obejrzał zmiany i zlecił bezpieczny w Pani stanie preparat, mający na celu zmniejszenie reakcji alergicznej (jeśli ta hipoteza zostanie potwierdzona) i zlikwidowanie świądu. Lekarz spróbuje też zidentyfikować czynnik wywołujący zmiany, np. określony rodzaj pokarmu bądź kosmetyk. Jeśli jest Pani mocno zaniepokojona objawami, może Pani udać się do dermatologa jeszcze przed planowaną wizytą u ginekologa.
Pozdrawiam serdecznie!