Świadome sny - czy można je wykorzystać w leczeniu nerwicy?

Mam małe pytanie. Czy świadome śnienie może nam pomóc w odkryciu naszych podświadomych konfliktów? Wiem, że sny to symbole dawane przez naszą podśiadomość. Koszmary, które mamy, np. że uciekamy przed czymść, mogłoby zostać rozgryzione, bo w końcu gdy mamy kontrolę nad snem, to możemy się zatrzymać i zapytać o co chodzi. Ale co najbardziej mnie gnębi... Chcę tego spróbować, nauczyć się, ale boję się, że może to pogłębić moją nerwicę, którą mam od 2 lat... Ale znajomy polecił mi ten sposób, jako rozwiązanie/zrozumienie podłoża nerwicy i pozbycia się lęków. Chciałabym usłyszeć zdanie lekarza/psychologa na ten temat, gdyż temat świadomego śnienia ma różne opinie. Z góry dziękuję za odpowiedź :)

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Leczenie nerwicy

Paulina Witek Psycholog, Warszawa
74 poziom zaufania

Szanowna Pani!

Interpretację snów najlepiej powierzyć doświadczonemu psychoterapeucie, ponieważ Pani, cierpiąc na zaburzenia lękowe, pewnych rzeczy nie dostrzeże. W snach co prawda zmniejsza się bądź zupełnie znika opór, ale Pani interpretacja treści nieświadomych odbywa się już na poziomie świadomości, także i tutaj mogą zadziałać mechanizmy obronne i blokowanie wglądu.

Jeżeli jest Pani zainteresowana interpretacją snów jako podstawą psychoterapii, zachęcam do podjęcia psychoterapii o orientacji psychodynamicznej, psychoanalizy, psychologii zorientowanej na proces.

Nerwica wymaga leczenia właśnie poprzez psychoterapię, dlatego gorąco Panią namawiam do jej podjęcia. Nieleczone objawy mogą się nasilać i przenosić na inne obszary Pani życia.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do pełnego zdrowia!

Mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty