Świadomy sen i zrywanie nocne

Witam. Moje przerażającwe sny towarzyszyły mi juz kiedy byłam mała ale przez ostatnie 2-3 miesiące dzieje się coś okropnego. Moje sny są jeszcze bardziej przerażające (zazwyczaj umieram na końcu). W kilku przypadkach widziałam nawet swoje ciało w trumnie w trakcie pogrzebu. Dodam też że zauważyłam, że śnię "świadomie"! Tzn wiem jak się skończy dany sen i potrafię zmienić jego bieg i jednocześnie jestem w pełni świadoma tego co robię i czuję. Od ok. 2 mies. nie przespałam w całości ani 1 nocy.
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Istnieją dwie główne hipotezy na temat znaczenia snów. Jedna z hipotez wnosi, iż marzenia senne, koszmary senne, generalnie to, co nam się śni, to produkt uboczny aktywności śpiącego mózgu, zatem nasze sny nie mają żadnego znaczenia ani sensu. Druga teoria (psychoanalityczna) sugeruje, że sny mogą stanowić odzwierciedlenie naszych lęków, obaw, niepokojów, pragnień czy marzeń oraz tego, co nam się przytrafiło w przeszłości. Nie mam pojęcia, co oznaczają Pani koszmary senne, wizje, że Pani umiera, jest w trumnie itp. Być może się Pani czegoś obawia albo była Pani świadkiem jakiejś wstrząsającej sytuacji? Jeżeli jednak Pani sen jest płytki, świadomy i utrudnia Pani od dłuższego czasu wypoczynek oraz uniemożliwia pełną regenerację sił, to radziłabym się skonsultować ze specjalistą w poradni leczenia zaburzeń snu. Zachęcam też do przeczytania artykułu: Świadomy sen.
Pozdrawiam!

Witam,
Przerażające sny mogą być spowodowane traumatycznymi przeżyciami.
Wspomina Pani , że takie sny męczyły panią od dzieciństwa, i chyba tam trzeba szukać powodów dzisiejszych koszmarów nocnych.
Trauma , to przeżycie, które zostaje uwięzione w systemie nerwowym i dokucza.
Tak możne być w Pani przypadku.Bez terapii, będzie Pani trudno pozbyć się bezsennych nocy.
Pozdrawiam
Dorota Kotarska

Witam,
w snach zazwyczaj pojawia się to, co jest "zepchnięte" do nieświadomości. Oczywiście sny należy interpretować indywidualnie. Zastanawiające jest, co wydarzyło się około 2 miesięcy temu, że nie może Pani przespać całej nocy? Czy jest Pani narażona na większy stres, coś znaczącego wydarzyło się w Pani życiu? Zachęcam do konsultacji psychoterapeutycznej, aby móc dokładnie zdiagnozować Pani problem.
Z poważaniem
Izabela Makowska-Trzeciak

Problemy ze snem są, miedzy innymi, związane z funkcjonowaniem psychicznym. Motyw śmierci czesto jest związany z lękiem, który może dotyczyć smierci , ale niekoniecznie. Warto przeanalizować dokładnie sceny wystepujace we śnie, co one oznaczają dla Pani, może są metaforą czegoś... Sen to świetny materiał do pracy nad sobą , do zmiany i rozwoju. Te wszystkie trudne doswiadczenia nocne chcą Pani coś przekazać , ale w sposób metaforyczny. Warto zastanowić się nad nimi i potraktować jako źródło wiedzy o sobie.