Świerzbiączka guzkowa

Mam świerzbiączkę guzkową od 15 lat , i wiele blizn i plam na twarzy. Czy mozna jakos pozbyć się tych defektów skóry na twarzy bo bardzo szpecą? Świerzbiączka jest nadal aktywna , i powstają coraz to nowe zmiany.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W leczeniu świerzbiączki guzkowej stosowanych jest wiele grup leków w tym te używane w zaburzeniach psychicznych ( niestety leczenie takie często okazuje się nieskuteczne). Można podawać środki przeciwalergiczne (np. antyhistaminowe). Miejscowo stosuje się silne glikosteroidy w specjalnych opatrunkach lub doogniskowo wstrzykuje się triamcynolon. Laseroterapia i krioterapia przynoszą zadowalające efekty w przypadkach szczególnie opornych na inne postępowanie terapeutyczne a także w łagodzeniu zmian skórnych.