Świeża krew w kale i swędzenie odbytu

witam jakis czas temu zauwazylam na kale swieza krew i swedzenie odbytu. poszlam do proktologa i przepisał mi czopki oraz zbadał mnie per rectum. powiedział że jrst drobne podrażnienie. teraz odvzuwam parcie na stolec a jeszcze przed wizytą zauważylam drobny śluz w kale dodam ze odczuwam bolesci posladkow i tyłu plecow. czy objawy moga wskazywac na nowotwor ? robiłam test na krew utajona wyszedl dodatni mam 27 lat. zastanawia mnie dlaczego lekarz nie przeprowadzil rektoskopii.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Z pewnością konieczne są dodatkowe badania. Zbyt wcześnie aby mówić o nowotworze, szczególnie, że możliwych przyczyn jest wiele w tym hemoroidy, choroby zapalne jelit.

Warto uściślić pewne informacje. Czy krew pojawiła się raz, czy zauważa ją Pani systematycznie? Czy cierpi Pani na zaparcia? Czy zastosowane leczenie pomogło, czy nie? Czy test na krew utajoną robiła Pani w okresie nasilonych dolegliwości (jeśli jest widoczna krew na stolcu, wynik testu jest oczywisty). Czy krew była zmieszana ze stolcem, czy nie? Odpowiedzi na te pytania sa bardzo pomocne przy ustaleniu diagnozy. Jeśli, natomiast chodzi o badania dodatkowe, to rzeczywiście, rektoskopia jest wartościowym badaniem, ale wymaga przygotowania. Myślę, że warto ją zrobić.