Szansa na całkowite wyleczenie zaburzeń osobowości

Witacz. Mam pytanie odnośnie zaburzenia osobowości jak długo się je leczy czy jest szansa na całkowite wyleczenie. Czy farmakologia się sprawdza w leczeniu tych zaburzeń. Oraz która z terapii jest najbardziej polecana i skuteczna :psychodynamiczna, poznawczo- behawioralna, egzystencjalna . Dziękuje

Witam,
zaburzenia osobowości leczy się psychoterapią, terapia psychodynamiczna, terapia schematu są skuteczne, może to trwać dość długo, sugerowałabym minimalnie około roku nawet, choć pierwsze efekty mogą pojawiać się już wcześniej ich utrwalenie może wymagać nieco więcej czasu. Można także próbować terapii grupowej (nieco tańsza), warto szukać rożnych form pomocy, nawet 3 miesięczna grupa może nieco pomóc, poznać i radzić sobie z problemem. Pozdrawiam.

Nie ma jednej odpowiedzi na Pani pytania - o długość terapii i możliwości całkowitego wyleczenia. Zależy to bowiem od rodzaju zaburzenia i tego, jak silne jest to zaburzenie tzn.na ile silne, utrwalone i jak wiele obszarów Pani życia obejmują trudności. Taką wstępną informację może Pani uzyskać po konsultacji u psychoterapeuty. Napisałam "wstępną", bowiem długości i efektów terapii nie da się przewidzieć z góry. Zależą one m.in. od tego, jak będzie przebiegała Pani terapia, która jest współpracą dwojga osób. Z tym wiąże się kolejna kwestia - o skutecznosci terapii często decyduje relacja, jaka się wytworzy między osobą a terapeutą. Jeżeli chodzi o podejście w przypadku zaburzeń
osobowości
zachęcałabym do skorzystania z podejścia psychodynamicznego.

Dzień dobry,

Farmakoterapia nie wyleczy zaburzeń osobowości, ale wspierająco jest stosowana przy występowaniu niektórych objawów. Jednak podstawową metodą leczenia jest psychoterapia, a w nich - psychodynamiczna, psychoanalityczna.
Proszę również rozważyć leczenie na oddziale psychoterapeutycznym; są w Polsce ośrodki które specjalizują się w leczeniu zaburzeń osobowości (np.: szp.Babińskiego, oddz. 7F w Krakowie).