Szczepienia przeciwko wściekliźnie a alkohole

Czy między dawkami i po ostatniej dawce szczepionki p/wsciekliźnie nalezy unikac alkoholu i przez jaki czas?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Charakterystyka Produktu Leczniczego preparatu ani ogólne warunki szczepień, nie wymieniają alkoholu jako środka wchodzącego w interakcje ze szczepionkami. Nie ma też podstaw patofizjologicznych, jak też doniesień naukowych na temat wpływu alkoholu na działanie szczepionek. Jedynym potencjalnym problem jest utrudniona ocena, które objawy są następstwem/powikłaniem szczepienia, a które są następstwem spożycia alkoholu. Rozsądne spożycie alkoholu nie jest zatem bezwzględnie przeciwwskazane.