Szczepienie na wirusa HPV

Mam pytanie: chciałabym się zaszczepić przeciw wirusowi HPV. Co powinnam zrobić? Czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe badania, czy badanie, czy jestem nosicielem któregoś z typów wirusa (np 16, 18 ...31, 33 itd.) jest potrzebne przed wykonaniem szczepienia? Wiem, że jeszcze niedawno mówiono, że szczepienie ma sens u kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze konaktów seksualnych, ale dzisiaj zmienił się ten pogląd. Ja jestem 30-letnia kobietą, mam stałego partnera, który jest również moim pierwszym partnerem (niestety, nie jestem pierwszą jego partnerką). Bardzo dziękuję za udzielenie odpowiedzi na moje pytanie.

KOBIETA ponad rok temu

Zasady szczepień - co musisz wiedzieć?

Choć szczepienia są bardzo ważne dla zdrowia, to igła i strzykawka wywołują krzyk oraz płacz u każdego małego dziecka. Nie powinno to zniechęcać do poddawania szczepieniu swoich pociech. Każdy rodzic powinien dostosować się do podstawowych zasad przeprowadzenia szczepienia, które zostały zaprezentowane w materiale filmowym.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Przed szczepieniem przeciwko wirusowi HPV nie są konieczne żadne badania. Proszę zwrócić uwagę, że na rynku dostępne są różne szczepionki - przeciwko różnej liczbie szczepów wirusa (4-walentna przeciwko 4-szczepom i 2-walentna przeciwko 2 szczepom). Szczepionki przeciwko większej liczbie szczepów są droższe, ale też dają wiekszą ochronę. Co do zasadności szczepienia kobiet, które już rozpoczęły życie seksualne, to zdania są podzielone... Myślę, że jeśli może sobie Pani pozwolić na ten spory wydatek, to może rzeczywiście warto się zaszczepić. Jest kilka onkogennych szczepów wirusa. Być może jest Pani zainfekowana jednym z nich, a szczepionka zmniejszy ryzyko infekcji pozostałymi szczepami. Tylko proszę pamietać, że szczepionka przeciwko wirusowi HPV absolutnie nie zwalnia z konieczności regularnych badań ginekologicznych i cytologii!!!

Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
Lek. Paweł Szadkowski
77 poziom zaufania

Należy zgłosić się do ginekologa i poprosić o wykonanie badania na obecność wirusa HPV i wcześniejszego kontaktu z tym wirusem. Jeśli takiego kontaktu nie było, rzeczywiście szczepienie jest zalecane również w przypadku kobiet, które już rozpoczęły współżycie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty