Szczepienie nowonarodzonego dziecka

Witam Wkrótce muszę zaszczepić moje nowonarodzone drugie dziecko. Pierwsze 10 lat temu przyjęło szczepionki skojarzone bez żadnych skutków ubocznych i teraz też chciałabym z takich skorzystać, ale mam wątpliwości. Czy lepiej zaszczepić tradycyjnymi? jeśli skojarzone to jakie 5w1 czy 6w1? Bardzo proszę o odpowiedź.

Milena Lubowicz

Szczepionki skojarzone są bezpieczne, oczywiście odczyn poszczepienny może się zdarzyć, ale zwykle jest on łagodny. Wybór szczepionki 5w1 czy 6w1 w głównej mierze zależy od zasobności portfela. Proponuję też rozważyć zastosowanie dodatkowych szczepionek zalecanych przeciwko rotawirusom i pneumokokom.
Pozdrawiam