Szczepienie przeciw grypie a ciąża

Witam, czy można zaszczepić się przeciw grypie starając się o dziecko lub będąc już w ciąży??
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Dla bezpieczeństwa dziecka, przeciwko grypie powinny się zaszczepić wszystkie kobiety, które planują ciążę na sezon grypowy. Szczepienia lepiej jest jednak na wszelki wypadek wykonywać w pierwszej połowie cyklu, zaraz po miesiączce. Można wtedy mieć pewność, że w jego momencie nie jest się we wczesnej ciąży. Kobiety ciężarne, które nie zdążyły się zaszczepić, również mogą zdecydować się na zastrzyk, ale musi być on poprzedzony konsultacją z lekarzem prowadzącym. W pierwszych trzech miesiącach ciąży lepiej unikać wszelkich zastrzyków. Karmienie piersią nie stanowi przeciwwskazania do szczepienia przeciwko grypie.