Szczepienie przeciw grypie w 7 tygodniu ciąży

Witam, jestem w 7 tygodniu ciąży i mam pytanie odnośnie szczepienia przeciwko grypie, czy sa jakies przeciwskazania zebym mogla sie teraz zaszczepic? kobietom w ciazy nie mozna brac zadnych lekow w czasie choroby, dlatego czy nie najlepszym rozwiazaniem byloby wlasnie szczepienie?

Polecam artykuł na stronach Medycyny Praktycznej: http://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/show.html?id=92419.

Krótki wątek z tego tekstu: "Zgodnie z zaleceniami Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) przy Centers for Disease Control and Prevention oraz American College of Obstetrics and Gynecology (ACOG), należy szczepić kobiety ciężarne, jeżeli dostępna jest bezpieczna szczepionka i istnieje ryzyko ekspozycji kobiety na chorobę zagrażającą jej samej i/lub dziecku.3,4 Jest to szczególnie ważne, gdy nie jest dostępna inna skuteczna metoda profilaktyki lub leczenia tej choroby u noworodka. Podstawą tego zalecenia jest założenie, że korzyści wynikające ze szczepień kobiet ciężarnych przewyższają potencjalne ryzyko."

Szczepienia kobiet będących w ciąży nie jest popularną praktyką, szczególnie w 1 trymestrze ciąży, oraz ze względu na zmiany w układzie immunologiczny, które to potencjalnie mogą obniżać skuteczność szczepionek. Inaczej jednak temat jest przedstawiony w wyżej cytowanym artykule, a ten pochodzi z uznanego źródła rzetelnej wiedzy medycznej.