Szczepienie przeciw pneumokokom i pominięcie 3 dawki

Witam.moja corka dostala 2 dawki szczepienia przeciw pneumokokom o nazwie synflorix i moje pytanie brzmi czy 3 dawka moze byc 13 walentnym np prevenarem?czy mozna tak mieszac?i czy jesli pomine ta 3 dawke to czy zaszkodze tym dziecku?bardzo prosze o odp:)pozdrawiam

Mikołaj Cyganok

Witam serdecznie! Zaleca się, aby cykl szczepień przeciwko danej puli patogenów, był przeprowadzany tym samym preparatem. Pominięcie kolejnej dawki, może skutkować mniejszą niż spodziewana odpowiedzią immunologiczną organizmu. Sugeruję skonsultować się z pediatrą, który rozwieje wszelkie wątpliwości i odpowie na pojawiające się pytania.