Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Szczepienie przeciw żółtaczce

Witam serdecznie,
planuję zajść w ciążę w najbliższym czasie i chciałabym się zaszczepić przeciw żółtaczce (niestety nie pomyślałam o tym wcześniej, dopiero podczas wizyty u ginekologa usłyszałam, że warto się zabezpieczyć szczepieniem).
W związku z tym mam pytanie - czy dwie dawki szczepionki uodparniają przed zakażeniem i czy można przyjąć trzecią dawkę po kilku miesiącach będąc już w ciąży?
Z góry dziękuję za odpowiedź, Anna Cz.

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Palenie w ciąży - świadomy wybór

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam.
Nie przeprowadzono dotąd badań nad wpływem szczepienia przeciwko WZW B w czasie ciąży na płód. Jest to szczepionka inaktywowana (nieżywa), dlatego najprawdopodobniej nie stanowi zagrożenia dla dziecka, ale nie ma co do tego stuprocentowej pewności, toteż odradza się szczepienia w czasie ciąży. Najlepiej przejść pełen cykl (3 dawki) przed zajściem w ciążę. Jeśli nie ma na to szans, to proszę wstrzymać się z rozpoczęciem cyklu aż do zakończenia ciąży. Dwie dawki dają pewne zabezpieczenie, ale jest ono niepełne i niepewne, tak iż w razie konieczności przerwania cyklu przed trzecią dawką, konieczne jest rozpoczęcie go od początku, kiedy będzie możliwe wznowienie szczepienia (czyli w tym wypadku po rozwiązaniu ciąży).
Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy