Szczepienie przeciwko krztuścowi w ciąży

Witam serdecznie . Jestem w 25 tygodniu ciąży i mieszkam w UK ale przed porodem wracam do Polski. Położna proponuje mi tutaj zaszczepić się na krztusiec po 28 tygodniu ciąży po to by dać odporność maleństwu. Wiem, że w Polsce niemowlęta szczepione są przeciw tej chorobie. Czy ktoś z Państwa mógłby mi doradzić czy korzystać z takiej propozycji? Czy jeśli przyjmę taka szczepionkę, czy moje maleństwo będzie mogło być zaszczepione na ta chorobę skoro już dostanie przeciwciała ? Proszę o poradę

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zgodnie z zaleceniemi ACIP,, Ze względu na zwiększenie zachorowalności na krztusiec i umieralności niemowląt ACIP zalecił w październiku 2012 roku szczepienie wszystkich kobiet preparatem dTpa podczas każdej ciąży, niezależnie od wcześniejszych szczepień dTpa; ma to zapewnić zwiększenie stężenia przeciwciał matczynych u dziecka w momencie urodzenia.24 Korzyści z tej strategii potwierdzają niedawno uzyskane dane. Wskazują one na szybkie zanikanie przeciwciał przeciwko krztuścowi po szczepieniu u dorosłych, co stwarza konieczność podawania dawek przypominających i potrzebę optymalizacji stężenia swoistych przeciwciał u kobiety w ciąży w celu przekazania dziecku do momentu porodu dużego stężenia tych przeciwciał, mogących zapewnić mu ochronę przed krztuścem.24 Takie zalecenie przyjęły również niektóre kraje europejskie, a także Australia i Kanada.''