Szczepienie przeciwko pneumokokom przy usuniętej śledzionie

Dzień dobry lekarz rodzinny zaleca mi szczepienie przeciwko pneumokokom . Mam 50 lat i usuniętą śledzionę. Jak do tej pory nie przyjmuję żadnych leków, nie choruję . W chwili obecnej jestem w trakcie badań lekarskich ze względu na nadmierne wypadanie włosów. Czy powinnam się szczepić, jaką szczepionka i jakie to są koszty , czy jestem w grupie podwyższonego ryzyka , nie palę papierosów, pozdrawiam Kasia

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zarówno osoby najmłodsze (do drugiego roku życia), jak i najstarsze (powyżej 65-tego roku życia) stanowią dwie główne docelowe grupy wiekowe, które są predysponowane do bardzo ciężkiego przebiegu zakażeń pneumokokami. Jest to spowodowane upośledzeniem funkcjonowania systemu odpornościowego, zbyt słaby „trening immunologiczny” (u najmłodszych) lub istniejące już obciążenia internistyczne pacjenta (u najstarszych).Z tego względu osoby najmłodsze oraz najstarsze powinny znajdować się pod szczególną ochroną przeciwbakteryjną. Najlepszą metodą na zapobieganie zakażeniom pneumokokami jest szczepionka przeciwko niebezpiecznym bakteriom. Odporność uzyskana w wyniku szczepienia gwarantuje mniejszą podatność na zakażenia oraz lżejszy przebieg ewentualnej choroby. W Pani przypadku usunięcie śledziony można potraktować jako czynnik sugerujacy podaż szczepionki. Koszt szczepienia 1 to cena ok. 300 PLN