Szczepienie rocznego dziecka

Szczepimy dziecko (obecnie 11,5 mca) - jakie są przeciwskazania do szczepienia 3 szczepionkami jednocześnie: Infanrix, Hiberix, DTP-a? Zazwyczaj przyjmował po 1 szczepionce jednocześnie (Engerix B), a po szczepieniu BCG w szóstym miesiącu życia ma do tej pory odczyn zapalny na ramieniu. Dużo też chorował na zapalenie oskrzeli, zapalenie górnych dróg oddechowych stąd przesunięcia szczepień w czasie. Ostatnie szczepienie 6 mcy temu.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przeciwwskazania do szczepienia 3 szczepionkami w tym przypadku nie są inne niż ma to miejsce przy pozostałych szczepieniach. Są to m. in. zaburzenia odporności przy szczepionkach atenuowanych, ostre choroby zakaźne, ostre choroby (u człowieka temp. przekraczająca 38–38,5 °C), okres zaostrzenia choroby przewlekłej, alergie na składniki szczepionki. Możliwe działania niepożądane to zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia w okresie 48 godzin od szczepienia ( ustępuje samoistnie) oraz niewielki obrzęk i ból w miejscu wstrzyknięcia. Objawy ogólne występują w okresie 48 godzin od szczepienia zwykle mają niewielkie nasilenie i ustępują samoistnie, np: gorączka, utrata łaknienia, niepokój ruchowy, wymioty, biegunka, nietypowy płacz. Bardzo rzadko występują reakcje alergiczne, łącznie z reakcją anafilaktyczną.