Szczepionka HPV a ciąża - kiedy mogę starać się o dziecko?

Witam!!! Po jakim czasie od wzięcia ostatniej dawki szczepionki przeciw HPV można zacząć się starać o dziecko?? Czy w ogóle należałoby odczekać np. 2-3 miesiące?? Pozdrawiam, Jaaa82

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie udowodniono istnienia negatywnego wpływu szczepionki HPV na płód,  dlatego nie istnieją żadne zalecenia związane z odczekaniem z ciążą po zakończeniu serii szczepień. Myślę, że można starać się o zajście w ciążę w kolejnym cyklu po zakończeniu szczepień, a odczekanie 2-3 miesięcy da Pani dużą pewność, że szczepionka w żaden sposób nie wpłynie na rozwój płodu.

Pozdrawiam serdecznie!