Szersza aorta u 10-latka

witam.u mojego synka -wiek 10 lat, waga 28 kg kardiolog napisał taką diagnozę:aorta na poziomie zatok wieńcowych szersza, Ao wstepująca na górnej granicy normy. Ao 29,0.wszystko pozostałe prawidłowe.co to oznacza???bardzo sie martwie.synek gra w piłkę,chce zostac piłkarzem, ma częste treningi.czy moze na nie uczeszczac? prosze mi powiedziec co moze a czego nie i co to oznacza ?
Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Jeśli taki stan nie daje objawów, nie ma wskazań do interwencji. Należy obserwować daną zmianę w badaniu Echo serca zgodnie z zaleceniami lekarza.
Jeśli chodzi o treningi to decyzję o braku przeciwwskazań powinien podjąć lekarz medycyny sportowej odnosząc się do stanu zdrowia dziecka.