Sześć kręgów typu L w fazie rozwojowej

bardzo proszę o odpowiedź na pytanie: co znaczy opis zdjęcia RTG: sześć kręgów typu L - faza rozwojowa?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Prawdopodobnie chodzi o fakt, że fizjologiczne liczba kręgów lędźwiowych to 5. L1-5.

Opis ten oznacza lumbalizacje. Lumbalizacja to nic innego jak dodatkowy kręg w odcinku lędźwiowym. Oznacza to, że jeden z kręgów krzyżowych nie zrósł się z kością krzyżową i jest dodatkowym kręgiem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Mówiąc prościej ma Pani zamiast 5 kręgów 6 kręgów w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ogólnie nie oznacza to nic złego.
Ale warto udać się do lekarza ortopedy w celu konsultacji.

Pozdrawiam.