Szkodliwość częstych tomografii komputerowych i zdjęć RTG

Witam, w ostatnim okresie czasu źle się czułam. Bolały mnie biodra, kręgosłup, głowa. Odczuwałam bóle w miednicy. To spowodowało, że trochę ze strachu a trochę z "niemocy" zaczęłam sama czytać i decydować się na przeprowadzenie niektórych badań. Wykonałam na zlecenie lekarza RTG odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz tomograf tego odcinka. W związku z bólem bioder sama zdecydowałam się na badanie RTG bioder a następnie rezonans magnetyczny. Bóle głowy bagatelizowane przez lekarza nie dawały mi spokoju i zdecydowałam się na tomografię głowy. Trochę tego się nazbierało. Chciałam więc zapytać, czy przepisany mi rezonans magnetyczny odcinak piersiowego kręgosłupa (ze względu na ból) nie będzie szkodliwy? Jak często można wykonywać badania RTG, tomografii czy rezonansu magnetycznego?

Lek. Marta Hat

Witam! Nie wspomniała Pani w jakim okresie zostały wykonane wspomniane przez Panią badania, niemniej jednak dawka promieniowania z dwóch kompletów zdjęć rtg i dwóch tomografii komputerowych nie jest duża i nie jest przeciwwskazaniem do kolejnych badań - oczywiście jeżeli istnieje taka konieczność. Jeżeli nie ma wskazań do badania nie warto robić ich "profilaktycznie", ponieważ promieniowanie nie jest obojętne. Badanie rezonansu magnetycznego polega na oddziaływaniu polem magnetycznym, a nie promieniowaniem rentgenowskim, więc nie należy się obawiać badania. W niewielu przypadkach efektem ubocznym może być reakcja alergiczna na kontrast. Badanie jest przeciwwskazane u osób z wszczepionymi implantami metalowymi oraz rozrusznikami. Pozdrawiam