Szkodliwość częstych tomografii komputerowych i zdjęć RTG

Witam, w ostatnim okresie czasu źle się czułam. Bolały mnie biodra, kręgosłup, głowa. Odczuwałam bóle w miednicy. To spowodowało, że trochę ze strachu a trochę z "niemocy" zaczęłam sama czytać i decydować się na przeprowadzenie niektórych badań. Wykonałam na zlecenie lekarza RTG odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz tomograf tego odcinka. W związku z bólem bioder sama zdecydowałam się na badanie RTG bioder a następnie rezonans magnetyczny. Bóle głowy bagatelizowane przez lekarza nie dawały mi spokoju i zdecydowałam się na tomografię głowy. Trochę tego się nazbierało. Chciałam więc zapytać, czy przepisany mi rezonans magnetyczny odcinak piersiowego kręgosłupa (ze względu na ból) nie będzie szkodliwy? Jak często można wykonywać badania RTG, tomografii czy rezonansu magnetycznego?

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam! Nie wspomniała Pani w jakim okresie zostały wykonane wspomniane przez Panią badania, niemniej jednak dawka promieniowania z dwóch kompletów zdjęć rtg i dwóch tomografii komputerowych nie jest duża i nie jest przeciwwskazaniem do kolejnych badań - oczywiście jeżeli istnieje taka konieczność. Jeżeli nie ma wskazań do badania nie warto robić ich "profilaktycznie", ponieważ promieniowanie nie jest obojętne. Badanie rezonansu magnetycznego polega na oddziaływaniu polem magnetycznym, a nie promieniowaniem rentgenowskim, więc nie należy się obawiać badania. W niewielu przypadkach efektem ubocznym może być reakcja alergiczna na kontrast. Badanie jest przeciwwskazane u osób z wszczepionymi implantami metalowymi oraz rozrusznikami. Pozdrawiam

Pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy