Szybkie denerwowanie się u 3-latka

Witam. Czy to ze moj 3 letni synek szybko sie denerwuje oznacza ze ma problemy z nerwami i ze powinnam wybrac sie z nim do neurologa? Synek czesto szybko sie denerwuje zdarza sie ze wedlug mnie bez powodu. Przewaznie wtedy gdy czegos bardzo chce a my mu zabronimy lub gdy po dlugim dniu na dworze nie chce wejsc do domu nawet gdy jest mu juz troche zimno.

Witam. Zazwyczaj zdenerwowanie się 3 letniego dziecka jako wyraz niezadowolenia z zakazu nie jest rzeczą niezwykłą- dorośli, którym zabrania się tego czego by chcieli, też często reagują nerwowo. Wszystko zależy od nasilenia zdenerwowania i zachowania dziecka. Wiele zależy też od państwa jako rodziców- należy uspokoić dziecko i wytłumaczyć mu spokojnie, że takie są zasady i że np. na dwór pójdzie znowu jutro, a teraz jest pora żeby wrócić do domu. Trzyletni mały człowiek nie zna jeszcze reguł zachowania rządzących światem dorosłych i może probować pewne rzeczy wymuszać siła, płaczem i nerwami. Jeśli dziecko tak robi- i nic złego mu się nie dzieje, najlepiej takie zachowanie konsekwentnie zignorować a następnie kiedy dziecko się uspokoi i przeprosi wytłumaczyć, jak zachowywać się poprawnie.

Witam serdecznie

Oczywiście może się Pani wybrać z dzieckiem do neurologa. Jednak po tym, co Pani pisze bardzo prawdopodobne jest, że zachowanie Pani synka nie wynika z problemów neurologicznych, ale wymaga raczej oddziaływań psychologicznych. Zachęcam do konsultacji z psychologiem dziecięcym, który wskaże odpowiednie formy pracy z dzieckiem.

Pozdrawiam
Katarzyna Binder