Szybkie zajście w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, czy to bezpieczne?

Witam,
jestem 8em tygodni w ciąży,wcześniej przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne(y***), zaszłam w ciążę zaraz po ich odstawieniu.
Czy fakt, że nie było przerwy między tabletkami a ciążą, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia mojego dziecka?
anka

Lek. Łukasz Kowalski

Witam,
jestem 8em tygodni w ciąży,wcześniej przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne(y***), zaszłam w ciążę zaraz po ich odstawieniu.
Czy fakt, że nie było przerwy między tabletkami a ciążą, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia mojego dziecka?
anka

Witam!

Rzeczywiście ginekolodzy zalecają między odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych a zaczęciem starania się o dziecko przerwę - minimum 3 miesiące, ale jest to zazwyczaj czas potrzebny na wystąpienie owulacji (nie u każdej kobiety od razu występują cykle owulacyjne).
Natomiast nie ma udowodnionego bezpośredniego zagrożenia dla płodu, jeżeli zajście w ciążę zajdzie w bardzo krótkim terminie po zaprzestaniu antykoncepcji hormonalnej. Ryzyko dla ciąży jest najprawdopodobniej równe ryzyku populacyjnemu.

Dlatego proszę być dobrej myśli, zgodnie z zaleceniami zgłaszać się na wyznaczone badania. Polecam artykuł: badania w ciąży.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!