Szyjka macicy, jej wytrzymałość i skuteczność chronienia zarodka

Ktoś już wcześniej pisał o wkładaniu palca do szyjki macicy. Otóż ja też czasem sprawdzam, jak tam mam w środku i dotykam szyjki macicy. Nawet z ciekawości próbowałam włożyć głębiej palec (jak szyjka była nisko) i faktycznie głębiej wszedł niż zwykle tak na 1 cm. Myślę, że głębiej jakbym próbowała, to by mnie chyba by bolało... I tak zaczęłam się zastanawiać, czy takie coś może przyśpieszyć miesiączkę, jeśli się spóźnia? I co gorsze na przykład może doprowadzić do poronienia wcześnej jeszcze niewyczuwalnej ciąży? Myślę, że żeby poronić, to musiałoby się coś innego stać (straszniejszego), bo zarodek jest w macicy i jest chroniony przed takimi działaniami ciekawskich dziewczyn i ruchów, np. członka podczas sexu, nawet ostrego... Mam rację, czy się mylę? I jakiej długości jest szyjka macicy? Bo widzę, że potem dziewczyny winią się że same mogły do czegoś doprowadzić lub sobie mimo wszystko niechcący zaszkodzić... Zwłaszcza jeśli chodzi o poronienie... Jest wiele kobiet, które wpadły i nie za bardzo się z tego cieszą ,ale chcą urodzić, a potem jak poronią, to się obwiniają że to ich wina...

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Ma Pani rację, takie (oczywiście niezbyt brutalne) manipulacje nie doprowadzają do przyspieszenia miesiączki, ani poronienia w prawidłowej ciąży. Długość szyjki macicy powinna wynosić ok. 4 cm.

Pozdrawiam serdecznie!