Pozycja trendelenburga

Dzień dobry, została mi zaproponowana pozycja trendelenburga. Byłam u lekarza i powiedział mi, że moja szyjka się skróciła z 3cm na 1.5cm. Kazał mi leżeć tak żeby była zachowana pozycja trendelenburga, czyli żeby łóżko było podniesione 15cm do góry w nogach, że wtedy maleństwo powinno pójść do góry. Czy przez to mogę poronić? Co powinnam robić żeby dzidzi nie stała się krzywda? Czy pozycja trendelenburga to dobre rozwiązanie w takim przypadku i jeżeli ma się taką długość szyjki? Jakie inne działania poza pozycją trendelenburga mogłabym podjąć żeby zmniejszyć ryzyko, że uroczę przed terminem lub poronię? Czy powinnam się martwić i tak cała ta sytuacja nieźle mnie zestresowała. Pozycja trendelenburga rzeczywiście może spowodować, że maleństwo pójdzie do góry? Proszę o poradę i będę wdzięczna za wszystkie rady.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Jeżeli długość kanału szyjki, zmierzona w badaniu USG, wynosi poniżej 25 mm, rozpoznajemy niewydolność cieśniowo-szyjkową. W takim przypadku lekarz często decyduje się na założenie szwu szyjkowego lub pessarium- zabieg mający na celu zmniejszenie ryzyka poronienia (do 22 tygodnia) lub porodu przedwczesnego (po skończonym 22 tygodniu ciąży). Warto, żeby porozmawiała Pani o tym ze swoim lekarzem prowadzącym. Niezależnie od zabiegu, polecany jest oszczędzający tryb życia (niedźwiganie ciężarów, nie sprzątanie, ograniczenie chodzenia), a często nawet leżenie w pozycji Trendelenburga (miednica i nogi wyżej). Takie postępowanie zmniejsza ryzyko.
Pozdrawiam serdecznie!