Tabletka antykoncepcyjna wzięta o siedem godzin za wcześnie

Witam, zaczęłam trzeci tydzień brania tabletek antykoncepcyjnych. Zwykle biorę je o godz. 22:30. Dziś zerknęłam na opakowanie i wydawało mi się, że zapomniałam wziąć wczorajszej, więc w panice przyjęłam tę 'zapomnianą'. Jednak gdy ochłonęłam okazało się, że wzięłam wczorajszą zgodnie z planem, tylko z drugiej strony opakowania. W rezultacie dzisiejszą wzięłam o 15:30 a nie o 22:30 Czyli 7h za wcześnie... Czy jest jakieś ryzyko ciąży? Współżyłam bez innego zabezpieczenia 4 dni temu. Jak należy brać teraz kolejne tabletki??

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli bierze Pani tabletki dwuskładnikowe, to nie ma żadnego ryzyka i może Pani dalej przyjmować tabletki o zwykłej godzinie, tj. o 22:30. Wystarczy kolejną i następne tabletki przyjąć o tej porze. Ochrona antykoncepcyjna nie zostanie zachwiana. Sytuacja jest bardziej skomplikowana przy tabletkach jednoskładnikowych. Jeśli przyjmuje Pani taki specyfik, to ochrona również nie została zachwiana. Natomiast powrót do poprzedniej godziny ich przyjmowania powinien następować stopniowo, najlepiej po 15-20 minut dziennie (czyli w pierwszym dniu o 15:45, w następnym o 16:00, w kolejnym o 16:15, itd. aż do 22:30 czy innej wygodnej Pani godziny). Może to być technicznie trudne do wykonania, bez spóźnień. Najłatwiej to zrobić ustawiając sobie powiadomienia w telefonie komórkowym.

Pozdrawiam serdecznie!