Tabletki antykoncepcyjne a miesiączka

Witam.
Mam 25 lat, od 6 lat regularnie zażywam tabletki antykoncepcyjne. Do tej pory dostawał okres regularnie i trwał zawsze ok 5-6 dni. Teraz gdy dostał okres, trwał on tylko dwa dni i nagle się skończył. Co może być tego powodem?
Chciałam podkreślić, iż od miesiąca niczym się nie denerwowałam ani nie stresowałam. Nie stosuje żadnej diety, jedynie co to próbuje ograniczać słodycze :) Czy podnoszenie ciężkich rzeczy albo wysiłek fizyczny np. na siłowni ma jakiś wpływ na miesiączkę?
Mam nadzieję, że to nie jest plamienie podczas ciąży. Będę wdzięczna za udzielenie wszelkich informacji.
Pozdrawiam

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, nie ma fizjologicznych miesiączek (ponieważ nie ma owulacji). Krwawienia, które występują są to tzw. krwawienia z odstawienia, spowodowane gwałtownym spadkiem hormonów płciowych, naśladujących naturalny cykl.
Jeżeli podczas dwóch przerw nie wystąpi krwawienie, jest to wskazanie do wizyty u ginekologa, ponieważ możliwe że jest potrzeba odstawienia antykoncepcji. Jeżeli u Pani taki epizod wystąpił pierwszy raz nie jest to powód do zmartwienia. Chyba, że ma Pani wątpliwości, czy mimo antykoncepcji nie zaszła Pani w ciążę, należy wtedy wykonać test ciążowy, a w razie dodatniego wyniku, oczywiście odstawić tabletki.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o antykoncepcji hormonalnej.

Serdecznie pozdrawiam!