Tabletki antykoncepcyjne i antybiotykoterapia a stosowanie dodatkowego zabezpieczenia

Witam. 22.10 zaczęłam zażywać tabletki antykoncepcyjne, był to 3 dzień cyklu. Dzień wcześniej zaczęłam zażywać antybiotyk augmentin, ostatnią tabletkę wziełam 26.10 rano. Jak długo powinnam stosować dodatkowe zabezpieczenie? Czytałam o tym, że należy przez 7dni po skończeniu kuracji antybiotykowej jednak jeśli tabletkę nie zażyłam pierwszego dnia cyklu to też?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli zacznie się stosowanie antykoncepcji nie w pierwszym dniu cyklu a później ochrona antykoncepcyjna pojawia się w okresie do 7 dni od przyjęcia tabletki. W przypadku stosowania antybiotyku dodatkową ochronę należy stosować przez cały okres kuracji oraz przez dodatkowe 7 dni po zakończeniu.