Tabletki antykoncepcyjne - kiedy zacząć brać?

Witam. Mam małe pytanko.
Zaczęłam brać anty 12 stycznia i nie wzięłam jednej tabletki. Teraz moja pani doktor przepisała mi nowy preparat, mam zacząć je brać w poniedziałek. Czy przez to, że nie zażyłam 21 tabletki mam wziąć pierwszą w niedzielę i jak je w ogóle zacząć brać? I czy mogę zmienić godziny brania z wieczornych na ranne?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!
Na wstępie pragnę podkreślić, że wszystkie informacje o które Pani prosi powinny być udzielone przez lekarza przepisującego leki (ginekologa, lekarza rodzinnego/internistę). Leki antykoncepcyjne są lekami hormonalnymi, których skład jest dostosowany do wahań hormonalnych w organizmie kobiety - dlatego tak ważne jest regularne ich zażywanie. Proszę starać się nie przerywać przedwcześnie ich stosowania jak w ostatnim przypadku. Po pierwsze powoduje to zmniejszenie ich skuteczności po drugie może negatywnie odbić się na Pani zdrowiu. Leki te przyjmuje się przez 21 dni, następnie występuje tzw. przerwa wyrównawcza trwająca 7 dni w czasie której następuje krwawienie. Kolejne opakowanie zaczyna się pierwszego dnia po przerwie (8 dzień po skończeniu ostatniego opakowania) czyli w Pani przypadku w niedzielę. Przy nowym opakowaniu można przesunąć godzinę przyjmowania tabletek (ale zalecane jest by nie było to o więcej niż 12 godzin). Polecam nasz serwis abcantykoncepcja.pl . Artykuły w nim zawarte, a także rady specjalistów mogą być bardzo pomocne.
Pozdrawiam i życze powodzenia.