Tabletki, które pomogą osiągnąć stan wypoczynku

Witam! Mam pytanie odnośnie tabletek na sen.Lekarz przepisał mi Stinox ponieważ ciągle po nocy jestem zmęczona nie ma żadnego wypoczynku ,usypiam ok 12-2 w nocy i wcale nie wstaje rano.Mimo to jestem zmęczona ,sen czasem jest płytki.Po stinox-ie spię dłużej ale mimo to nie wypoczywam ,jest to bardzo uciążliwe ,nie jestem spiąca tylko po prostu zmęczona .Może ktoś z Państwa doradzi jakieś tabletki które pomogą osiągnąć taki stan wypoczynku.Kiedyś lekarz przepisał mi hydroxizinum to było straszne

Piotr Jurczyk

Witam. Możliwe, że Pani problem sięga głębiej, może niesatysfakcjonujący sen jest objawem depresji lub nerwicy? Warto byłoby też zadbać o higienę snu, to znaczy przesunięcie poczatku snu do ok. 22, unikanie stresujących sytuacji przed zaśnięciem, niestarannie się o zaśnięcie "za wszelką cenę". Poza tym przydałoby się więcej informacji z wywiadu chorobowego. Polecam kontakt z lekarzem psychiatrą - ma on największy oręż, jeśli chodzi no diagnostykę zaburzeń snu. Doraźne leki typu Stilnox nie są rozwiązaniem na dłuższa metę, co więcej, ułatwiają zapadnięcie w sen, ale tez spłycają fazy 3. i 4. snu, w trakcie których dochodzi do największego odpoczynku. Pozdrawiam.

Zolpidem (Stilnox) ułatwia zasypianie, ale nie wykazano by poprawiał jakość (głębokość) snu. Jeśli nie przynoszą poprawy konsekwentnie stosowanie zasady higieny snu, warto się zgłosić do lekarza psychiatry, który ma doświadczenie w medycynie snu. Po ustaleniu rozpoznania, można wówczas wdrożyć odpowiednie leczenie, często oparte na małych lub średnich dawkach leków promujących sen (np. trazodon, mirtazapina). Jeśli bezsenność jest wywołana innym zaburzeniem (np. depresja czy nerwica), wówczas należy zastosować odpowiednie do rozpoznanie leczenie.