Tabletki przeczyszczające po jedzeniu

Mam 14 lat. Od jakiegoś czasu nie jem normalnie. Próbuję się głodzić. Jeśli już nie mogę wytrzymać, jem. Próbuję mieć wpływ na to, ile jem, częściej mi to wychodzi, co jest pocieszające. Ale od razu po zjedzeniu biorę tabletki przeczyszczające, jestem od nich uzależniona. Muszę je wziąć, bo jestem zła na siebie, kiedy np. do godziny 17 nie jem nic, a o 17 już muszę. Boję się, że przytyję. W skrócie to jest tak - nie jem, a kiedy muszę - jem jak najmniej i biorę tabletkę, żeby nie przytyć... :( nie wiem co to za choroba i jak z nią walczyć?

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Z tego co napisałaś, mogą to być początki anoreksji. Bardzo niepokojąca jest Twoja potrzeba kontroli, którą przenosisz na sferę odżywiania się. W tej sytuacji powinnaś jak najszybciej zgłosić się do psychologa lub lekarza psychiatry.

Spróbuj porozmawiać o swoich problemach z kimś ze swoich bliskich. W terapii zaburzeń odżywiania powinni uczestniczyć również Twoi domownicy, ponieważ razem stanowicie pewną całość, wzajemnie wpływając na siebie. Od tego należałoby zacząć, od znalezienia przyczyny tak silnej potrzeby kontroli swojej wagi i co takiego ta potrzeba przysłania, jakie inne problemy w Twoim życiu osobistym?

Jesteś w wieku, w którym organizm bardzo intensywnie się rozwija. Ubytki w składnikach odżywczych teraz mogą skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi w przyszłości. Szkoda byłoby przecież zniszczyć swoje zdrowie zamiast rozwiązać problem, będący pierwotną przyczyną zaburzeń Twojego odżywiania.

Gorąco namawiam do podjęcia leczenia.
Trzymam kciuki i serdecznie Ciebie pozdrawiam!