Terapia DDA przez Internet

Mieszkam można powiedzieć prawie w miasteczku i jestem chyba DDA(dzieciństwo bez alkoholu ojca pózniej zaczął pić Czy można przejść terapię jakoś inaczej np. przez internet - jesli taka jest mi potrzebna.Chodzi mi o to żeby było to szybciej bo bardzo zależy mi na czasie ale nie prywatnie. Może coś by się znalazło żeby ktoś pomógł. Chcę też przeczytać jakąś dobrą książkę. Kiedyś przeczytałam jedna taka o depresji i bardzo mi pomogła.czy ktoś z państwa mógłby mi coś polecić. Może cośz internetu.

Dzień dobry!

Niestety, (w mojej opinii) nie jest możliwa psychoterapia przez Internet. Leczące działanie terapii opiera się nie tylko o wymieniane informacje, ale także o relację, która nawiązuje się między pacjentem a psychoterapeutą, atmosferę panującą w gabinecie itp. Dodatkowo pełną diagnozę oraz wykonanie wielu elementów terapii (np. ćwiczenia w ruchu, związane z ciałem, wspólny rysunek, zapisywanie itp.) jest możliwe jedynie w bezpośrednim kontakcie.
Również czas trwania terapii może być zarówno krótszy, jak i dłuższy.
Zachęcam do poszukania informacji, gdzie pracują psychologowie i psychoterapeuci w Pani okolicy - np. w najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam!

Witam serdecznie,

Przykro mi, ale mam podobne zdanie. Psychoterapia przez internet, to bardziej psychoedukacja czy w niektórych sytuacjach ewentualnie interwencja w kryzysie. W psychoterapii, jednym z najważniejszych czynników leczących jest relacja pomiędzy psychoterapeutą a pacjentem. I nie chodzi tu bynajmniej o informacje, jakie otrzymuje w jej wyniku pacjent, co raczej o szereg pozawerbalnych kwestii, takich jak ton głosu, spojrzenie, przytakiwanie oraz wielu innych, których nie da się zarejestrować drogą internetową (nawet poprzez skype'a). Pewnych rzeczy nie da się także nauczyć samodzielnie z literatury. Nie o samą wiedzę bowiem tu chodzi, co raczej o doświadczenie płynąc z owej relacji właśnie z drugą, obiektywną osobą (doświadczenie bycia kimś ważnym dla kogoś, bycia słuchanym etc.). Również zachęcam poszukać specjalisty w Pani miejscowości.

Pozdrawiam,
Magda Kicińska

Dzień dobry,

Nie ma takiej możliwości, żeby prowadzić psychoterapię przez internet.
I podstawowe pytanie, czy Pani jej potrzebuje ?

Żeby na te pytania i inne Pani wątpliwości odpowiedzieć - to konieczny jest osobisty kontakt z psychologiem lub psychoterapeutą.

Szanowna Pani, psychoterapia to również relacja. Trudno stworzyć relacje przez internet- choć nie jest to niemożliwe. Natomiast w psychoterapii zachodzą też pewne mechanizmy, które raczej nie zadzieją się poprzez sieć intranetową. Radziłabym skonsultować się z psychoterapeutą uzależnień, są też grupy wsparcia dla DDA -proszę rozejrzeć się swoim miasteczku- takich miejsc jest sporo.