Terapia na skutki długiej masturbacji?

Szanowny Panie Doktorze, Mój problem, jak zapewne wiele tutaj zgłaszanych, dotyczy konsekwencji onanizmu. Otóż jestem 27-letnim mężczyzną, który przeszedł bardzo gwałtowny okres onanizmu właśnie przez czas kilku lat. W ówczesnym czasie potrafiłem samozadowalać się nawet 3-4 razy dziennie, to były szczytowe momenty. Kiedy teraz patrzę na to z perspektywy minionego czasu, boję się, że to mogło mieć jakieś podłoże psychiczne. Od kilku lat jestem w związku z kobietą, na której bardzo mi zależy. Współżyjemy ze sobą, jednak zauważyłem, że mój członek stał się bardzo mało wrażliwy na intymny kontakt. Podczas penetracji prawie w ogóle nie odczuwam przyjemności. Wnioskuję, że ten problem może dotyczyć właśnie onanizmu, ponieważ dopiero od czasu kiedy jestem z moja partnerką, przestałem. Mieliśmy już okazje kilkakrotnie współżyć. Nawet w momentach kiedy długo się nie widzimy, kiedy moja ekscytacja powinna być jak największa, nie czuję prawie nic. Dopiero po zwiększeniu tempa oraz "nacisku" na członek ze strony partnerki, zaczynam i tak jest do samego spełnienia. Bardzo mi to doskwiera, bo czuję się jakbym za każdym razem musiał "mechanicznie" zwiększać tempo stosunku, zamiast rozkoszować się każdą chwilą spędzoną z moją partnerką. Od czasu kiedy rozpoczęliśmy nasze współżycie, postanowiłem sobie, że nie będę się już więcej onanizował. Jednak od tego czasu minęło już kilka miesięcy, a mój członek jest nadal bardzo nieczuły. Jak długo taki stan może się utrzymywać? Czy powinienem brać jakieś leki? Jeśli tak - jakie? Myślę również o wizycie u seksuologa, mimo że mam obawy. Czy to może być podłoże psychiczne? Z góry dziękuję.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Szanowny Panie,

długotrwała i częsta masturbacja może przynieść czasowe "przyzwyczajenie" członka do silniejszych bodźców, przy których stosunek płciowy może wydawać się "mało atrakcyjny". Zazwyczaj po pewnym czasie od zaprzestania masturbacji, "wrażliwość" członka wraca do normy. Jednak nie robiono żadnych badań na temat tego zjawiska i dlatego trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, jak długo może trwać taki stan. Trudno też powiedzieć, w jakiej części odpowiedzialne jest tło psychiczne. Jeżeli Pan chce, może się oczywiście udać po pomoc do seksuologa. Być może jego rady urozmaicą Państwa życie erotyczne i wpłyną pozytywnie na Pana doznania.