Terapia pomagająca kontrolować emocje swoje i innych

Pytanie do psychologa. Kilka razy byłam na ustawieniach Hellingerowskich, ostatnio 08.2011.Jdenym z elementów jest oddawanie problemów innych, które się na siebie wzięło, co można stosować także po terapii. w 2009 zaczęłam stosować techniki relaksacyjne (jacobson). W czasie wykonywania ćwiczeń poczułam wyraźny ból kręgosłupa. Najważniejsze- 70 % tego bólu ustąpiło 01.2014 w chwilę, gdy oddałam ojcu problemu z kontrolowaniem, też mnie. Na jaką terapie mam iść, żeby nie przejmować emocji innych?

Dzień dobry,

Proponuje skorzystać z usług PROFESJONALISTÓW, w przeciwieństwie do tzw.ustawień, które nie są uznawane za jakąkolwiek m-dę/sposób? leczenia.

Proszę udać się na konsultacje do psychoterapeuty, który wyłącznie w kontakcie osobistym może ocenić czy i jakiej formy pomocy Pani potrzebuje.
Skonsultować może się Pani np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ) lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.

Są różne metody terapii, wywodzące się z różnych teorii i koncepcji. Metoda Hellingera z naukową psychologią ma niestety niewiele wspólnego. Terapie, które mają dobre podstawy naukowe i których skuteczność jest potwierdzona badaniami, to np. terapia psychodynamiczna, terapia poznawczo-behawioralna czy terapia schematu.

Ja osobiście zachęcałbym Panią do poszukania sobie terapeuty zajmującego się terapią schematu. To podejście, w którym duży nacisk kładzie się właśnie na emocje, zrozumienie ich źródeł i naukę zdrowego radzenia sobie z nimi i zaspokajania swoich emocjonalnych potrzeb w zdrowy sposób.

Pozdrawiam!

Witam,
Ustawienia Helingerowskie są mocno kontrowersyjną formą pomocy. Z kolei relaksacja jest jedynie metoda wspomagającą. Proszę znaleźć odpowiadającego Pani certyfikowanego terapeutę , który dokona diagnozy problemu - mogą być to zaburzenia osobowości. Ja polecam terapię schematu lub terapię integracyjną.
Pozdrawiam