Terapia psychologiczna dla 34-letniego mężczyzny

Nie wiem na jaką terapie się zapisać,mam mnóstwo problemów ze sobą,przez te chore dzieciństwo ja nie wiem jak być mężem jak być ojcem nie wiem jak być mężczyzną i jak traktować kobietę,nie potrafie dawać miłości i przyjmować jej.Jako nastolatek szukałem ukojenia w alkoholu,pornografii i narkotykach,przez to wszystko o mało co nie straciłem życia.A lęk jaki mi towarzyszył od dziecka to ciężko by mi go było opisać,ja się bałem wszystkiego ale ludzi najbardziej.Czuje się jak mały chłopiec.

Szanowny Panie, istnieje kilka nurtów terapii, ale wyniki badań pokazują, że nie ma między nimi wielkich różnic jeśli chodzi o skuteczność. Być może dlatego, że o wiele ważniejsza jest relacja terapeutyczna niż konkretne techniki, a także chęć pacjenta do wprowadzenia zmian. Poza tym większość psychologów i tak pracuje eklektycznie - łączy różne nurty terapii. Pozdrawiam, Monika Wysota.

Proszę skorzystać z psychoterapii. Objawy, jakie Pan opisuje mogą sugerować zaburzenia osobowości, a te najlepiej leczy się właśnie psychoterapią. Może Pan skorzystać z terapii grupowej na Oddziale Dziennym (wtedy chodzi się codziennie i codziennie są sesje psychoterapii grupowej, trwa to ok 3mcy) lub terapii grupowej ambulatoryjnej (grupy raz lub dwa razy w tygodniu). Druga opcja to psychoterapia indywidualna (spotkania zwykle raz w tygodniu).