Test hcg z krwi i płytkowy. Różnica wyników

Witam.
Mam taki problem. Ok. 7 dni po stosunku zrobiłam pierwszy płytkowy test ciążowy wykrywający wczesną ciążę. Wyszedł pozytywny po trochę dłuższym okresie niż jest to wskazane na ulotce.
Dzisiaj wykonałam test hcg z krwi, który wyszedł ujemny. Po tym badaniu zrobiłam w domu kolejny test płytkowy, który wskazał w wyznaczonym czasie na obecność ciąży (blada, choć dostrzegalna gołym okiem kreska). Do okresu pozostało mi jeszcze ok. 6-7 dni. Mam objawy tj. bolesność i dużą wrażliwość piersi (pojawiła się już parę dni po stosunku + apetyt i skurcze w dolnej części brzucha), bóle macicy i prawego jajnika, temperaturę wahającą się od 37.2 - 37.8, wzmożony apetyt, niechęć do kawy.

Czy możliwe jest, że jestem w ciąży, a wynik z laboratorium wyszedł nieprawidłowy lub poziom hormonu jest zbyt niski aby go wykryć? A jeśli tak, to dlaczego testy domowe wykazują obecność ciąży? Miesiączkę mam w miarę regularną, co 28-30 dni.
Wiem, że wszystko rozstrzygnie się niebawem, lecz bardzo mnie to nurtuje.
Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Sytuacja, którą Pani opisuje jest dosyć trudna w interpretacji i o jej prawdziwym rozstrzygnięciu prawdopodobnie przekonać się można dopiero po wykryciu ciąży w badaniu usg ginekologicznym ok. 6-tego tygodnia ciąży (gdy można stwierdzić bicie serca płodu).
Mimo to postaram się przedstawić jak ja widzę tę sytuację.
Wynik pierwszego testu ciążowego, który wyszedł "dodatni" lecz po czasie przewidzianym w instrukcji testu należy uznać za "negatywny" - tylko odczyt w czasie przewidzianym dla danego testu jest prawidłowy.
Test z krwi jest dużo czulszą metodą niż test płytkowy z moczu - jego czułość już w 7 dni po zapłodnieniu wynosi blisko 100%. Dlatego jeśli nie odbywała Pani stosunków płciowych po tym w okresie okołoowulacyjnym - możliwość, że test z krwi dał wynik fałszywie ujemny prawie nie istnieje.
Drugi test ciążowy płytkowy wykonany po teście z krwi, który dał wynik "dodatni", według tego co Pani opisała, można zinterpretować dwojako. Po pierwsze test był wadliwy i dał wynik fałszywie dodatni. Druga możliwość to taka, że zaszła Pani w ciążę w czasie późniejszym, co związane mogłoby być z przesunięciem owulacji w czasie i stosunkiem poza domniemanym czasem okołoowulacyjnym. Ta druga opcja jest możliwa lecz w małym stopniu.

To co mogę zaproponować to powtórnie wykonać test płytkowy (najlepiej innej firmy) lub test z krwi, oraz udać się na wizytę do lekarza ginekologa w celu zbadania.

Zapraszam również do lektury artykułów na temat objawów ciąży i testu ciążowego .

Pozdrawiam i życzę powodzenia.