Test na obecność bHCG 28 dni po stosunku

Dzień dobry. Czy test na obecność hcg w krwi wykonany 28 dni po stosunku, w czasie 4 dnia krwawienia (nie wiem czy to był okres, ale prawdopodobnie tak) wyklucza ciążę jeżeli wynik to <2 ? Czytałam wypowiedź jednego ze specjalisty że hormon ten rośnie 14 dni po zapłodnieniu, czyli około 17-18 dni po owulacji powinien dopiero być wykrywalny w testach. Stąd moje pytanie czy nie wykonałam testu za wcześnie i mogę z całą pewnością wykluczyć ciążę. Proszę o wypowiedź ginekologa czy też seksuologa

Małgorzata Panek

Test jest wiarygodny, gdy wykonamy go najwcześniej po 14 dniach od stosunku bez zabezpieczenia. W przypadku ciąży poziom hormonu narastałby, a więc dnia 28 od stosunku byłby łatwiej wykrywalny. Poziom beta HCG poniżej 5mIU/ml interpretuje się jako wynik negatywny.
Pozdrawiam