Test na obecność HIV po stosunku oralnym z prostytutką

Witam, mam problem. Ostatnio miałem stosunek oralny w prezerwatywie z prostytutką. Czy mogłem się czymś zarazić? Kilka godzin wcześniej, przed stosunkiem goliłem miejsca intymne. Boję się że mogło dojść do jakiegoś mikrozacięcia. Czy powinienem się obawiać? Byłem u wenerologa i powiedział, żebym poobserwował tydzień, czy się nic nie dzieje. Stosunek był w prezerwatywie. Nie dość, że tego żałuję, zastanawiam jak będę z tym żył, bo nie był to mądry pomysł. Do tego martwię się czy się czymś nie zaraziłem. Dzisiaj jest 7 dzień włącznie z tym, w którym był stosunek. Nie ma żadnych objaw, wydzielin z cewki moczowej, problemów z oddawaniem moczu, szczypaniem itp. Jakie jest zdanie Pani/Pana na temat tego jaka jest możliwość, czy się czymś zaraziłem? I po jakim czasie mogę wykonać najszybszy test na HIV i ile kosztuje, ten najnowszej generacji? Pozdrawiam

Lek. Marta Hat

Witam! Tak jak wcześniej pisałam ryzyko jest minimalne, ale istnieje. Wszystko zależy od tego, czy obecne były drobne mikrourazy na Pana skórze i czy doszło do kontaktu z krwią, śluzem szyjkowym osoby zakażonej. W opisanym przypadku taka sytuacja jest bardzo mało prawdopodobna, mikrourazy musiały by być obecne także w jamie ustnej prostytutki. Dodatkowo użycie prezerwatywy zmniejsza możliwość zakażenia. Jeżeli chodzi o testy przesiewowe wykrywające obecność wirusa HIV wyróżniamy dwa: test Elisa (III generacji) wykrywa przeciwciała anty-HIV i u większości osób pojawiają się one między 3 a 6 tygodniem (dlatego można go wykonać najwcześniej po 6 tygodniach). Test IV generacji wykrywa dodatkowo białko p24. Można go wykonać po dwóch tygodniach. Cena testów to około 40-100zł. Każdy ewentualny wynik dodatni musi być potwierdzony testem Western blot, w każdym przypadku, gdy wynik jest ujemny - test powinien być powtórzony po trzech miesiącach. Pozdrawiam!